Background Image

FULL News release Details

Notice of Death of Bishop Charles V. Grahmann, Sixth Bishop of Dallas

Publish date:
En Español

--

Edited 8/15/2018 at 6:00 p.m. - Funeral Arrangements Added

Arrangements for Bishop Grahmann include visitation at 6:00 p.m. and a funeral vigil service at 7:30 p.m. on Friday, August 17 at Santa Clara Catholic Church (321 Calumet Avenue, Dallas, TX at the corner of Davis and Cockrell Hill) with the Funeral Mass at 1 p.m. on Saturday, August 18 also at the church. 

--

The Most Reverend Charles V. Grahmann, 87, passed away late this afternoon, Tuesday, August 14, 2018 in San Antonio during cardiac surgery.  He was the sixth bishop of the Diocese of Dallas serving from 1990 until May 1, 2007.

Bishop Grahmann was born in Hallettsville, Texas on July 15, 1931.  He was ordained to the priesthood on March 17, 1956 in San Antonio, Texas.  He was named an auxiliary bishop to the Archdiocese of San Antonio in 1981 and was named the first bishop of the Diocese of Victoria in 1982.  He became the Bishop of the Diocese of Dallas on July 14, 1990.

Download PDF

Español

Noticia del Fallecimiento del Obispo Charles V. Grahmann, Sexto Obispo de Dallas

--

Editado el 15/8/2018 a las 6:00 p.m. – Servicios Funerarios Añadidos

Los Servicios Funerarios para el Obispo Grahmann incluyen visitación a las 6:00 p.m. y un servicio de vigilia fúnebre el viernes, 17 de agosto a las 7:30 p.m. en la Iglesia Católica Santa Clara (321 Calumet Avenue, Dallas, TX en la esquina de Davis y Cockrell Hill) con la Misa de Exequias a la 1:00 p.m. el sábado, 18 de agosto en la misma iglesia.

El Excelentísimo Charles V. Grahmann, 87, falleció esta tarde, martes, 14 de agosto de 2018 en San Antonio durante una intervención quirúrgica cardíaca. Como la mayoría de ustedes saben, él fue el sexto Obispo de la Diócesis de Dallas, sirviendo desde 1982 hasta el 1ero. de mayo de 2007.

--

El Obispo Grahmann nació en Hallettsville, Texas, el 15 de julio de 1931. Fue ordenado sacerdote el 17 de marzo de 1956 en San Antonio, Texas. En 1981 fue nombrado obispo auxiliar de la Arquidiócesis de San Antonio y, posteriormente, nombrado primer obispo de la Diócesis de Victoria en 1982. Fue instalado como Obispo de la Diócesis de Dallas el 14 de julio de 1990.

Sus servicios funerarios están pendientes.


 

Media Request Contact

Annette Gonzales Taylor
Director of Communications
(214) 379-2873
agtaylor@cathdal.org

 


Resources for covering the Catholic Church

Full Resolution Images & Graphics 
(Password required)

Graphics Page